RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!

Lokalizacja

  • Współrzędne geograficzne: 50°15'19,82"N, 16°48'7,51"E
  • Województwo: dolnośląskie (DNS)
  • Miasto powiatowe: Kłodzko
  • Miasto/Osiedle: Stronie Śląskie
  • Ulica/Góra: Czarna Góra / ul. Okrzei 8
  • Pokaż na mapie:

Parametry

  • Typ obiektu: Wieża
  • Wysokość posadowienia podpory anteny: 1133 m n.p.m.
  • Wysokość obiektu: 58 m n.p.t.
  • Więcej: www.fmtvdx.eu

Opis

Poszukiwania góry, na której można by było zlokalizować centrum nadawcze dla Kotliny Kłodzkiej, rozpoczęły się jeszcze pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku. Wśród rozważanych szczytów znalazła się Góra Śnieżnik, Czarna Góra, Równia Łomnicka w Górach Bystrzyckich i Góra Skowroniec w Masywie Krowiarek. Kwestia ta podzieliła pracowników Stacji Radiowych i Telewizyjnych. W styczniu 1973 roku wykonano analizę porównawczą Równi Łomnickiej i Czarnej Góry decydując się ostatecznie na to drugie rozwiązanie.

Z uwagi na trudności geologiczne – niestabilny szczyt i duża stromizna na ostatnich stu metrach – zdecydowano się na wybudowanie obiektu na polanie na północno-zachodnim stoku Czarnej Góry. Budowa rozpoczęła się w połowie lat siedemdziesiątych, ale z uwagi na brak środków i wykonawców znacząco się przeciągała. Sprawy nabrały tempa, gdy w 1982 roku budowę – w związku z wprowadzeniem stanu wojennego – przejęło wojsko. Wśród okolicznej ludności pojawiły się wtedy plotki, że na szczycie budowana jest wyrzutnia rakiet balistycznych. Wieżę antenową wykonał wrocławski Mostostal. Emisję programów Telewizji Polskiej z nowego obiektu rozpoczęto 8 października 1986 roku, kilka dni później uruchomiono nadajniki radiowe w paśmie OIRT. Początkowo rezultaty nie były zadowalające. Zmieniło się to po korektach systemu antenowego wykonanych w roku 1989.

24 listopada 1995 roku do nadawanych z RTON-u stacji telewizyjnych dołączył Polsat. Pierwszą rozgłośnią radiową w zakresie CCIR było Radio RMF FM. Jego nadajnik uruchomiony został na początku 1995 roku. Dwójka, Trójka, Radio Zet i Radio Wrocław dołączyły w styczniu 1996 roku. Czarna Góra zakończyła emisję analogowej telewizji 23 kwietnia 2013 roku.

Źródło: Witold Papierniak „Stacje radiowo-telewizyjne na Dolnym Śląsku”, Wrocław 1998; wspomnienia Jana Dzięgiela.

Operator

  • Logo: Emitel

Obiekty aktywne w pobliżu

Obiekty historyczne w pobliżu

Zdjęcie: Kłodzko *Czarna Góra*

Emisje FM

Emisja DAB+

Emisje TV

Emisje wszystkie (wg. wysokości zawieszenia anteny na obiekcie)

Informacje

W naszym wykazie staramy się prezentować możliwie aktualne i dokładne dane. Widoczny spis zawiera nadajniki, które aktualnie pracują (legalnie lub bez pozwolenia radiowego "B"), które pracują okresowo "O", lub których uruchomienie jest planowane w najbliższej przyszłości "UP". Tabela nie zawiera nadajników, które są na etapie uzgodnień w KRRiT / UKE - te znajdziesz w Poczekalni .

Galeria

2004  2009  2009  2009  2013  2018  2018  2023  2023  2023  2023  2023  2023  2023  2023 

Reprodukcja zdjęć wymaga uzyskania pisemnej zgody redakcji portalu RadioPolska lub wskazanego autora fotografii.

Konserwacje